Farma Turov

Vyjížďky na koních, agroturistika, chov koní, výcvik koní i mladých jezdců, dětské letní tábory, putování na koních

Něco málo k historii a o farmě Turov


Naše farma se začla fungovat na jaře roku 2008 v malé vesničce Rokytník na Východě Čech v malebném podhůří Krkonoš.

A proč zrovna „ Farma Turov“? Ne každý zná blízké okolí naší vesničky, takže byste ani nemohli vědět, co je vlastně Turov. Jedná se o místní kopec s názvem Turov, na kterém se nachází Jiráskova chata. Turovu se říká mezi místními obyvateli „Blaník Jráskova kraje“. Samozřejmě je opředen pradávnými pověstmi o turovských rytířích, zrovna tak jako o těch z Blaníku, že zachrání Českou zem, až bude nejhůře.

V blízkém okolí je spousta krásných míst, která stojí za Vaši návštěvu. A ta nejkrásnější místa jsou přístupná pouze na koni.

Přímo z naší farmy bylo vidět nedaleký kopec Bor a vedle položenou Hejšovinu zasahující do Polska, které byli daleko co by kamenem dohodil ( a zbytek došel pěšky). Ještě v zimě 2008 jsme se přestěhovali do prostor starkovského statku do Žabokrk u Hronova, kde pro Vás jsme měli i nově vybudované ubytování pro 4-6 lidí. Od května 2009 jsme se opět přestěhovali a to do Velkého Dřevíče do bývalého areálu kravína, kde jsme ho začali přebudovávat pro chov koní a agroturistiku. A naše poslední stěhování se konalo v dubnu 2011, kdy jsme se přestěhovali s koníkama do nově zakoupené nemovitosti na broumovsku v obci Vernéřovice. Byla to spíe ruina, než statek, ael s takovým zvláštním kouzlem, které tam na mě dýchlo...je tu moc krásně a jsme ráda, že jsem nakonec s podporou mých rodičů ten statek pro koníky koupila a začlaho dávat pomalinku dohromady. Momentálně máme ustájení pro koníky a postupně dokončujeme ubytování pro moji maličkost a mé 4 pejsky Parson russel terrierů:o)

O výlety u nás není nouze. Stačí jen přijet a ukázat směr, kterým se máme vydat.

Naši koníci jezdí, jak s anglickými sedly, tak i s westernovými. Takže si můžete vybrat dle vašeho uvážení a nálady, co byste asi tak chtěli zrovna vyzkoušet. Máme koníky klidné, ale i temperamnetní. Ke každému zákazníkovi přistupujeme individuálně, jak je třeba. Záleží nejen na zkušenostech, ale i na tom, na co si troufnete.

U nás si zajezdí pokročilí jezdci, ale i začátečníci, kteří nikdy na koni neseděli. Zároveň Vám také svezeme i vaše nejmenší ratolesti.Něco málo z historieHistorie farmy, na které nyní chováme naše koníky je už dávno minulá. Naše rodina je tu odpradávna a vždy u nás na statku byli nějací koníci. Většinou to byli koně do tahu do lesa a na pole kvůli usnadnění práce, protože v zemědělství je vždycky co dělat. A pokud nebyli na statku koníci do lesa, tak alespoň do kočáru. U nás se tato tradice snaží zachovávat po desetiletí.V dnešní době rodiče pokračují v zemědělství s hlavní produkcí mléka a mladého skotu. Vše, co si vyrobíme v rostlinné výrobě, tak si taky zpracujeme. A máme štěstí, že nám z toho zemědělství zbývá i pro koníky, takže máme svoje velmi kvalitní krmení.

Můj dědeček byl velký koňák a vždycky jsme nějakého toho koně měli. Až po znárodnění nám koníky zabavili a na čas se u nás koňskému kopytu zavřeli dveře. Po letech, kdy se mému tatínkovi opět zastesklo po nějaké té koňské společnosti, tak si domů přivedl jednu mlaďounkou šibalku plemene český teplokrevník jako odstávče na půl roce. Rozhodně jsme se s ní nenudili. A dalo nám , spíše taťkovi, poněvadž já jsem byla moc malá, dost zabrat, abychom ji výcvikem zušlechtili na charakteru. Naše Varina byla opravdu vytrvalé zlobidlo. Zároveň s naší Varinou se u nás objevila také Vanda, sestra naší kobylky, kterou si přivedl strejda. A obě to byli stejné potvůrky. Jen když mohly někoho shodit. Po dlouhé taťkovi píli se mu podařilo Varinu zaučit do tahu, takže se na statku opět rozjela tradice tažných koní. Bohužel jsme byli nuceni Varinu prodat a vzápětí i Vanda odešla jinam.

Po delší odmlce babička koupila malého vtipálka valáška hucula kříženého s welšem. Ten už byl 7 letý, v tahu uměl chodit, takže jsme zase začali chodit tahat s koníkem do lesa. Ale po čase na něho nikdo neměl čas a náš Argoušek nám jen tloustnul a tloustnul a já jsem byla moc malá na ježdění s ním, tak ho babička opět prodala.

A teď už nastupuji konečně já!!! V roce 2005, tedy velmi nedávno, jsem si koupila svého prvního koně mladého 2 letého hřebečka haflinga jménem Zunick. Koupila jsem ho dosti nemocného, ale s rodiči jsme ho dali opět dohromady a z hromádky neštěstí se najednou vyklubal pěkný rošťák nevídaného kalibru. Zunicka, neboli Nickouška, jak mu říkam, jsem začala učit v tahu, aby ho ta jeho vtipná nálada trochu opustila, ale marně. Nakonec jsme ho naučili tahat s taťkou a když je potřeba jdeme i do lesa tahat dříví. A je u toho moc šikovný, jen se mu občas nechce a trochu to na nás zkouší.

V roce 2008 v únoru jsme se s přítelem Radkem rozhodli, že nám koně přirostli natolik k srdci, že se bez koní už neobejdeme. A to nás přivedlo na myšlenku toho, že se pokusíme začít s agroturistikou s našimi koníky a ještě jim pořídíme další koňské kamarády. Takže se začal rozvíjet můj dlouholetý sen, což je přáním každého človíčka na téhle Zemi.

Současnost

Už jsou to 4 roky, co jsme začali provozovat Farmu Turov a v současné době se stále rozvíjíme a stále se snažíme pro Vás najít nejlepší způsob, kterým bychom se uchytili ve Vašem podvědomí, aby se našim návštěvníkům u nás co nejvíce líbilo a budeme se snažit stále postupovat kupředu, abychom Vám zajistili největší pohodlí, nejkrásnější zážitky, nezapomenutelnou dovolenou u koní, báječnou náladu, odreagování a především relax. Protože to je to, proč se za námi jezdíte podívat, že si chcete odpočinout a myslet jen na příjemné věci v koňském sedle, protože, jak už bylo na milionkrát řečeno, tak ať si říká kdo chce, co chce, tak

SVĚT JE NEJKRÁSNĚJŠÍ Z KOŇSKÉHO HŘBETU!!!


Současný stav našich koníků:1 valach hafling Zunick (2003)

1 hřebeček Irský tinker Mr. Dickens van de Gortenstraat (2007)

2 valášci xIrský tinker Beauty Skewbald FT (2014), My Little Jack FT (2015)- NA PRODEJ

3 klisny xIrský tinker Princess FT (2010), Pink Pearl FT (2015)-NA PRODEJ, Bella BreakingDown FT (2013)

1 klisna hafling Pampeliška (1995)

1 valach xnorik Saša ( 2007)

1 valach Slezský norik Sig (2007)

3 valášci pony: Monty (2005), Apač (2009), Lucky (2008 - soukromý koník)

1 valášek SHP Lumpík (2001)

1 kobylka x Fjord: Miška (2001)

2 kobylky trekpaard Mona van de Heemkuil (2008), Nina van de Leemputhoeven (2009)

1 kobyla ST Lidye (2005)


22.01.2012 23:28:42 | Autor: maky


<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se